26 marzec 2024

Województwo dofinansuje zakup przez gminy zbiorników do zbierania deszczówki

zdjęcie: Województwo dofinansuje zakup przez gminy zbiorników do zbierania deszczówki / pixabay/815271
500 tys. zł przeznaczył zarząd województwa małopolskiego na program „Małopolska deszczówka”. Chodzi o pomoc gminom, które kupią pojemniki do zbierania wody opadowej i rozdysponują je wśród mieszkańców.

Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, kolejna edycja konkursu ma na celu zwiększenie wykorzystania przez mieszkańców zmagazynowanej deszczówki na cele gospodarstwa domowego i przydomowych ogrodów.

„Działanie to wpłynie na ochronę zasobów wody poprzez zwiększenie retencji na terenie posesji oraz wykorzystywanie zgromadzonej wody opadowej i roztopowej, co przełoży się na podwyższenie poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu i zagrożeń naturalnych” - wskazano.

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie z budżetu województwa zakupu, dostawy oraz montażu szczelnych zbiorników retencyjnych naziemnych do magazynowania wód deszczowych i roztopowych o pojemności od 500 do 1000 l.

Wsparcie ze środków województwa wyniesie 85 proc. wartości wnioskowanego zadania, a pozostałe 15 proc. stanowi wkład własny gminy. Zainteresowane samorządy mogą składać wnioski do 30 kwietnia, a zbiorniki powinny być zakupione i rozdysponowane mieszkańcom najpóźniej do 31 grudnia br.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ pad/