26 marzec 2024

Naszym celem jest zwiększenie transparentność finansów publicznych

zdjęcie: Naszym celem jest zwiększenie transparentność finansów publicznych / pixabay/2928309
Naszym celem jest zwiększenie transparentność finansów publicznych – zapowiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że w tym roku przewidywany jest wzrost gospodarki w tempie przekraczającym 3 proc.

Szef resortu finansów był we wtorek gościem porannej rozmowy w Radiu Łódź, w której był pytany m.in. o obecny stan finansów państwa. Jak mówił Domański, krok po roku stan finansów publicznych staje się coraz bardziej przejrzysty.

"Naszym celem jest zwiększenie transparentność finansów publicznych. Widzimy, że w ostatnich latach poczyniono wiele działań, które zmniejszają nie tylko transparentność, ale również stabilność finansów publicznych. Już w najbliższych tygodniach będziemy o tym mówić znacznie więcej. Jeszcze nie wszystko zostało przez nas przedstawione" – powiedział.

"Zbieramy (informacje), żeby pokazać prawdziwy obraz finansów publicznych; żeby każdy mógł zobaczyć, ile tak naprawdę mamy pieniędzy poza budżetem. Jak bardzo skomplikowany jest system finansów publicznych, a w takim skomplikowanym systemie możliwość kontroli obywateli, de facto polityków, jest mocno ograniczona" – wskazał Domański.

Oceniając obecny stan gospodarki minister wskazał, że dynamika jej rozwoju w ostatnich miesiącach przyspieszyła i w tym roku przewidywany jest wzrost w tempie przekraczającym 3 procent. "W tamtym roku było to praktycznie 0 proc. Widzimy więc, że to przyspieszenie jest bardzo wyraźne. Polska wróciła tam, gdzie jest nasze miejsce, czyli do grona najszybciej rosnących państw UE, ale oczywiście nasze ambicje są większe. Chcielibyśmy, aby gospodarka nadal przyspieszała, żeby w 2025 r. tempo wzrostu gospodarczego było bliższe 3,5, może 4 proc. Ale aby tak się stało, potrzebne są inwestycje" – przekonywał. (PAP)

autor: Bartłomiej Pawlak

bap/ pad/