Uroczyste złożenie wieńców w miejscach pamięci poświęconych policjantom
Dlatego też dzisiaj, w rocznicę Zbrodni Katyńskiej, pod Pomnikiem i Krzyżem Martyrologicznym znajdującym się na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyła się uroczystość upamiętniająca pomordowanych policjantów.
Na wstępie, nadinsp. Michał Ledzion razem z gośćmi złożył wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą patrona Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, podinspektora Ludwika Drożańskiego, który pełnił funkcję Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie w latach 1936 – 1939, a w 1944 r. został rozstrzelany przez Gestapo na krakowskich Krzemionkach.
Przed Obeliskiem poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców obozu w Ostaszkowie, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku zgromadziła się kadra kierownicza Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W uroczystości wziął udział Łukasz Kmita Wojewoda Małopolski, dr hab. Filip Musiał dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, przedstawiciele krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 na czele z przewodniczącą Grażyną Tęczar, delegacja Stowarzyszenia im. inspektora Marka Woźniczki na czele z mł. insp. w stanie spoczynku Magdaleną Balawajder prezesem stowarzyszenia, przedstawiciele policyjnych związków zawodowych Policji na czele z podinsp. Grzegorzem Gubałą reprezentującym NSZZP.
Wojewoda Małopolski podczas przemówienia podziękował Komendantowi Wojewódzkiemu, za możliwość uczestniczenia w tej szczególnej uroczystości, mającej upamiętnić oficerów, które zginęli w Charkowie, Ostaszkowie, Twerze, Katyniu czy Miednoje. Jak podkreślił Wojewoda, ich śmierć męczeńska nie poszła na marne. W swoim przemówieniu przypomniał zebranym, że obowiązkiem żywych jest pamiętać i czcić ofiary, które zostały bestialsko zamordowane.
Następnie ojciec jezuita dr Mateusz Kowalcze odmówił modlitwę za Ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Oddając hołd pomordowanym i poległym na służbie Policjantom, pod Obeliskiem złożono wieńce i zapalono znicze. Najpierw wieniec złożył Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski. W imieniu kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie wiązankę złożył nadinsp. Michał Ledzion Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie wraz z zastępcami. Kolejne, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939, przedstawiciele policyjnych związków zawodowych, przedstawiciele Stowarzyszenia im. insp. Marka Woźniczki.
Przy obelisku została wystawiona warta przez policjantów z kompanii honorowej.
W krakowskim Płaszowie, w miejscu egzekucji 40 „granatowych" policjantów - żołnierzy AK rozstrzelanych przez Niemców na przełomie lat 1943-44 stoi obelisk upamiętniający tę tragedię. Tu także delegacja małopolskich policjantów złożyła dzisiaj wieniec.
Delegacja Małopolskiej Policji na czele z nadinsp Michałem Ledzionem wzięła udział także w zorganizowanej dziś przez Wojewodę Małopolskiego, dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz prezesa Zarządu Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie, uroczystości patriotycznej związanej z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. O godz. 12.00 w kościele garnizonowym pw. św. Agnieszki w Krakowie odprawiona została msza święta. Następnie zebrani udali się na plac im. o. Adama Studzińskiego, gdzie złożono kwiaty.